گالری تصاویر
محیط مهدکودک
تصاویر جشن ها
تصاویر آموزشی
 
رویدادهای مهد
برنامه کلاسی
کلاس‌های فوق برنامه
بازدیدها و برنامه های خارج از مهد
 
مقالات روانشناسی
هوش هیجانی
تربیت کودک
آموزش کودک
 
معرفی کتاب
کتاب آموزش کودک
کتاب تربیت کودک
کتاب های مهد
 

 برگرفته از كتاب آموزش و پرورش پيش از دبستان، (دكتر ليلا سلطاني)

 

با توجه به نقش اساسي خلاقيت در زندگي، ضروري است كه اين توانايي ارزشمند را در كودكان پرورش دهيم. متاسفانه نظام آموزشي تربيتي ما در خانه و مدرسه و به تبع آن در جامعه، نه تنها اين توانايي را در كودكان و نوجوانان پرورش نمي‌دهد، بلكه با شيوه‌هاي نامناسبي كه به كار مي‌برد،‌ آن را سركوب نيز مي‌كند.

 

 

 

 

در پرورش خلاقيت كودكان، چند نكته مهم را بايد در نظر گرفت :

نخست توجه به نقش آموزشي در خلاقيت است. تحقيقات روانشناسي و تجربيات انجام شده تا حدودي نشان داده‌اند كه مي‌توان خلاقيت را پرورش داد. اعتقاد به امكان پرورش خلاقيت و ساير خصوصيات فرد،‌ نگرش ما را نسبت به تواناييهاي عظيم انساني، در جهت مثبت، تغيير مي‌دهد و ما را به جستجوي شيوه‌هاي مناسب براي رشد و شكوفايي آنها وامي‌دارد.

نكته دوم آگاهي از روند شكل گيري و رشد خلاقيت در كودكان،‌ شناخت عوامل تقويت كننده و بازدارنده آن و فراهم ساختن محيط و امكانات مناسب براي پرورش اين توانايي است. بايد كودكان را تشويق كنيم كه خود به فعاليت، تجربه مستقيم،‌ مشاهده و تفكر بپردازند و از عادت دادن آنها به حفظ كردن و تكرار مطالب و نيز تحميل افكار و راه حلها و تجربيات خود به آنها بپرهيزيم. بگذاريم خود تجربه كنند و بياموزند و اين اصل را بپذيريم كه خلاقيت در آزادي شكوفا مي‌شود.

نكته سوم اينكه در پرورش خلاقيت همچون ساير خصوصيات انساني بايد از همان سالهاي نخست كودكي آغاز گردد. خلاقيت تدريجا شكل مي‌گيرد و رشد مي‌يابد. اوج خلاقيت كودكان تا سنين شش و هفت سالگي است. بنابراين اگر كودكان را با شيوه‌هاي كار خلاق آشنا نسازيم، نمي‌توانيم از آنها انتظار داشته باشيم كه در آينده افرادي نوآور و مبتكر باشند.

آخرين موضوع اينكه فكر نكنيم پرورش خلاقيت نياز به امكانات خاص، هزينه‌هاي گزاف و شيوه‌هاي پيچيده دارد. ما به عنوان پدر و مادر و معلم،‌ نبايد به صورت منفعل در انتظار ايجاد محيط و شرايط مناسب باشيم كه خلاقيت كودكانمان را بارور سازد بلكه بايد خود شيوه‌هاي عملي، ساده و درستي را در اين زمينه به كار گيريم. البته اين كار، خود نياز به خلاقيت دارد. مي‌توان نمونه‌هايي از فعاليتهايي را كه براي پرورش خلاقيت كودكان مناسب است ارائه داد : قصه گويي،‌ نمايشهاي خلاق و آزاد، تشويق كودكان به سئوال كردن، پاسخ مناسب دادن به سئوالات كودكان، كارهاي دستي،‌ نقاشي،‌ كلاژ، استفاده از اسباب بازيهايي كه كودك بايد با آنها اشيايي را بسازد، فراهم ساختن امكان مشاهده نزديك و مستقيم براي كودكان از طريق آشنايي آنها با طبيعت،‌ زيرا هيچ چيز براي كودكان آموزنده‌تر و جالب‌تر از تماشاي طبيعت نيست،‌ تشويق آنها به جمع آوري مجموعه‌هايي از گل‌ها، برگها، سنگها، تصاوير حيوانات و اشيا و غيره كه مشاهده و دقت كودكان را تقويت مي‌كند، فيلمهاي مناسب و ساير فعاليتهايي كه هر يك از ما مي‌توانيم با اندكي دقت و توجه آنها را مشخص سازيم و امكانش را براي كودكانمان فراهم آوريم.

از جمله روشها و فنون دیگر در پرورش خلاقیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1)تجارب کودکان را به موقعیتهای خاص محدود نکنید : ( کارهای بدیع و تخیلات کودکان را مورد تشویق قرار دهید سئوالهای بپرسید که با چرا و چگونه آغاز می شود نه با کجا، چه شی ء و چه وقت ).

2) برای طرح سئوالها و اندیشه های غیر معمول و تازه ارزش قائل شود.

3) فرصتهایی برای خود آموزی و یادگیری اکتشافی در اختیار کودکان قرار دهید.

4) نسبت به تفاوتهای فردی کودکان با احترام برخورد کنید.

5) رفتارهای آفریننده را برای کودکان سرمشق قرار دهید.

6) از روشها و فنون ویژه بالا بردن سطح آفرینندگی استفاده کنید از جمله روشهای پرورش و استعدادهای خلاق می توان به روش بارش مغزی، آموزش مهارتهای پژوهشی و روش مطالعه آفریننده اشاره کرد.

7)يكي از راههاي دستيابي به تفكر خلاق تربيت هنري است كه بايد از همان اوائل كودكي صورت گيرد و آموزش و پرورش عمومي نيز بايد توجه و عنايت لازم را بدين امر مهم مبذول دارد.اعتقاد متخصصان بر اين است كه نقاشي و هنر بر تمامي فعاليت‌هاي كودك تأثير مي‌گذارد و موجب پرورش نيروي تخيل، رشد شخصيت، ايجاد حساسيت و اعتماد به نفس، فراهم آمدن نظم و هماهنگي در انديشه و رفتار و همچنين گسترش خلاقيت در كودكان و نوجوانان مي‌شود.

 

 

نونهالان

تقویت هوش هیجانی
تقویت هوش هیجانی
بازدید های متنوع
بازدید های متنوع
جشنواره خانوادگی بادبادکها
جشنواره خانوادگی بادبادکها
برگزاری کارگاه های متنوع
برگزاری کارگاه های متنوع
تغذیه سالم موز و هویج
تغذیه سالم موز و هویج
جشنواره خانوادگی بادبادکها
جشنواره خانوادگی بادبادکها
اردوی مدرسه طبیعت
اردوی مدرسه طبیعت
بازدید های علمی
بازدید های علمی
ابزارهای تعادلی
ابزارهای تعادلی
فعالیت متنوع روزانه
فعالیت متنوع روزانه
اردو مدرسه طبیعت
اردو مدرسه طبیعت
فارغ التحصیلی
فارغ التحصیلی
Previous Next